Prdelky 2

aneb co se děje na obraze

Obsah projektu:

 1. Úvod - převeliký projekt
 2. Trocha mytologie - co se děje na obraze (zde se nacházíte)
 3. Časová analýza Prdelek
 4. Časová analýza Čarodějnice
 5. Předloha Tři Grácie
 6. Předloha Čarodějnice
 7. Výšivka 2009 - 2011
 8. Výšivka 2012
 9. Výšivka 2013
 10. Výšivka 2014
 11. Výšivka 2015
 12. Výšivka 2017

Svatba Thétidy a Pélea - svatba století

Znázornění odvěkého rozdílu mezi božským a lidským. Nebo z jiného pohledu znázorňuje boj mezi úsilím o trvalost a stabilitu a mezi zdánlivě nekončící destrukcí a změnou.
Na obraze je vidět bohatství, hojnost a sláva, za tím se ale skrývají příběhy se smutným koncem (jako v životě).
Svatba se konala v jeskyni Kentaura Cheiróna, byli pozvaní všichni bohové, svatební dary byly skvostné, jako například dva nesmrtelní koně Balius a Xanthus.

Kdo byl kdo

Thétis (řecky Θέτις) byla jednou z dcer mořského boha Nérea a jeho manželky Dóridy. Byla tedy božského původu a krásná tak, že se do ní zamiloval i sám Zeus, ale také bůh moře Poseidon.
Proč si tedy nevzala jednoho z nich - taková dobrá partie? Zeus i Poseidon se dozvěděli o proroctví, že syn Thetidy (Achilleus) předčí svou slávou a mocí svého otce. Ani jeden z nich nechtěl přijít o svou vlastní moc, raději se Thétidy vzdali. Zeus ji tedy dohodil Péleovi. Thétis ten sňatek nechtěla, ale proti vůli Dia nic nezmohla. (I na našem obrazu je vidět, že se nevěsta se ženichem k sobě moc nemají.)

Péleus (řecky Πηλεύς) byl fthíjským králem. Ale byl to jen smrtelný člověk. Moudrý kentaur Cheiron mu poradil, jak získat mořskou bohyni Thétidu za ženu:
"Až bude spát, vem provaz a pevně ji svaž a drž, ať se děje, co se děje."
Péleus tak učinil, držel a nepustil, i když se mu Thétis postupně měnila pod rukama v oheň, vodu, vítr, strom, ptáka, tygra, lvici a hada. Vytrval a ona se nakonec pokorně proměnila zpátky do ženské podoby.

Zde v levém koutku obrazu máme pravděpodobně hostitele, kentaura Cheiróna. Poskytl prostory pro celou svatbu - svou jeskyni na hoře Pelion. Byl to takový rodinný přítel, který Thétidě radil a pomáhal. Vlastně nakonec se stal vychovatelem jejího syna Achillea. Kentaur je napůl člověk, napůl kůň - koňská noha je zde ve stínu jen naznačena.

Toto je bezpochyby bůh moře Poseidon, jehož nová přítelkyně si ve víru zábavy v žertu půjčila trojzubec.

A kde asi máme toho hlavního boha, Dia? Mohl by to být tento chlapík s okřídlenou helmicí a hůlkou metající blesky?

Co je tohle za vzteklou čarodějnici? Je to Eris, jediná bohyně, kterou zapomněli na svatbu pozvat. Nebo možná ji pozvat nechtěli, je to totiž bohyně sváru a nechtěli mít na svatbě rozbroje a hádky. Ona se tam přesto vmísila.
Vidíte to zlaté jablko, které drží v ruce? Je na něm napsáno "Té nejkrásnější". Pověstné "jablko sváru". Ta potvora ho hodila mezi hosty. Samozřejmě, každá z krásných dívek ho chtěla vlastnit.

A tady máme ty tři krásky, k jejimž nohám se zlaté jablko zakutálelo. Určitě je znáte - je to Héra, Athéna a Afrodita, jedna krásnější než druhá. Požádaly Dia, aby rozsoudil, které z nich jablko patří. Ale ten s tím nechtěl mít nic společného, tak úkol delegoval na Parida, aby je rozsoudil. Byly odhodlané udělat pro to všechno. Snížily se i k úplatkářství.
A tak Paridovi Héra nabídla vládu nad Asií, Athéna slávu a vítězství v každé válce a Afrodita nejkrásnější ženu za manželku. Paris byl byl nezkušený muž a tak vybral Afroditu, aby dostal za ženu krásnou Helenu.
A tak vznikla Trójská válka, ale to už je jiné povídání...

A co bylo po svatbě?

To už, samozřejmě, na obrazu není. Ale po slavné svatbě následovalo neslavné manželství.
Narodil se jim syn Achilleus, jenomže Thétis se trápila tím, že je smrtelný jako člověk. Jednou Péleus Thétidu přistihl, jak jejich syna Achillea natírá mastí a zakaluje v ohni. Domníval se, že mu ubližuje, a vytasil na ni meč. Ta utekla, aby se zachránila a už se nikdy nevrátila.
Tak skončilo manželství z této velkolepé svatby.

Myslíte, že to s vyšíváním nijak nesouvisí?
Souvisí - v každém obrazu je vyšitý nějaký příběh!

 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  12