Vzpomínka na osm bitů

vzpominka-na-osm-bitu-nahledJe zde vlastně zachyceno nadšení z úplně prvního počítače. Osmibitový ZX Spektrum. Pamatujete? Malá gumová klávesnice, zapojovalo se to do televize místo monitoru a namísto hard-disku sloužil monofonní magnetofon. Data se ukládala ve zvukové podobě, všelijak to pískalo, pípalo a vrzalo, na obrazovce to při nahrávání dat ukazovalo barevné pruhy… no technická nádhera.

Tak na tomhle přístroji jsem zkusila využít „Art-studio“, prográmek na malování. Co na tom, že barvy byly omezené, vždy na čtverci 8×8 bodů se mohly zobrazit jen dvě barvy, ne víc (i to jsem vyšila – to je právě ta vzpomínka). Maximální velikost obrazovky (či rozlišení, chcete-li) bylo 160 x 232 bodů. Říkám obrazovky, nikoli monitoru, protože se zobrazovalo skutečně na televizoru.

Taky je pro mne tento obraz vzpomínkou na druhou mateřskou dovolenou, vyšívala jsem ho v létě, převážně na koupališti, kam jsem chodila se svými kluky – jednomu byly dva roky, druhému pár měsíců. Chtěla jsem jen dokázat, že to dokážu.

Ale skutečnost byla zklamáním. Tento obraz nikde dlouho nevisel, i když byl zarámovaný. Prostě se nepovedl. Porušila jsem na něm snad všechny zásady správné výšivky, neměla jsem se od koho učit, přicházela postupně na to, že uzlíky se protlačují, že křížky musí mít stejný směr, že bílá látka pod černou nití prosvítá a k tomu zcela náhodně vybrané ostíny příze (co bylo zrovna doma) – a to všechno dohromady vypadá prostě škaredě.

Co to vlastně mělo být, tahle abstrakce? Původní obrázek v počítači byl naležato, tak trochu jako oko. A když oko, tak vesmírné (křížky=hvězdy). Akdyž vesmír, tak nekonečný (tunel uprostřed) a možná paralelní (protínající se různoběžky), ale nikoli bez řádu (pravidelnost). Jako obrázek v počítači s jasnými barvami v kontrastu s černou nevypadal tal hrozně.

vzpominka-na-osm-bitu-original

 

Poučení

1. Nikdy nevyšívej tmavý obraz na světlou látku
2. Křížky se musí překrývat stejným směrem
3. Síla příze musí být úměrná hustotě tkaniny
4. Pečlivě vybírej odstíny příze
5. Co nemusíš vyšívat, nevyšívej – vyšívané pozadí (v tomto případě černé) může být nahrazeno nevyšívanou látkou a naopak se tím vytvoří plastický efekt
6. Počítej s dostatečným okrajem pro kvalitnější zarámování

Ukázky

Prohlédněte si přepis do virtuální výšivky, hotovou zarámovanou výšivku i ostudné detaily.

vzpominka-na-osm-bitu-virtual

vzpominka-na-osm-bitu-foto

vzpominka-na-osm-bitu-scan-detail1

vzpominka-na-osm-bitu-scan-detail2

VZPOMÍNKA NA OSM BITŮ
166 x 232 křížků
vyšito Perlovkou na bílé panamě 4,5 kř/cm
velikost 38 x 50 cm
vyšito v srpnu 1988

Miroslava Zudová
Tvůrce vyšívaných obrazů.

Podívejte se do Obrazárny nebo si přečtěte Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *