Pejsek

Je to první pokus o křížkovou výšivku po mnoha letech, kdy jsem tento druh činnosti neprovozovala. Tedy – hned po malém jablíčku. Bez zkušeností, bez praxe, bez návodu, poprvé podle vlastní předlohy na vlastní pěst. Chtěla jsem si dokázat, že vydržím, že dokončím i větší dílo.

Základem byl velmi, velmi, velmi malý a nekvalitní obrázek *.jpg. Jeho velikost je 198 x 125 pixelů, což by převedeno na křížky mělo stačit.

471092

Zdá se vám, že nevypadá tak hrozně? No, mně se to původně také zdálo. Ale podívejte se, jak vypadá jpg zblízka. Vidíte ty divné fleky a čtvercování?

pjsek-puvodni-zvetseny

Mimochodem předlohu jsem vytvořila prostým převedením do 16 barev snad ještě v Malování na staré třiosmšestce, žádné velké tvoření ani upravování. Dopadlo to přesně takhle.

pejsek-16-barev

Vyhrabala jsem jakési perlovky co jsem doma měla snad ještě po babičce a mrskla jsem barvy jak to lehlo tak to lehlo, od oka podle monitoru – ani jsem nešla do galanterky doplnit vhodnějšími barvami. Ono to nevypadalo ze začátku tak příšerně, ale čím víc toho přibývalo, tím bylo jasnější, že jsem to netrefila, jenže už se mi to prostě nechtělo párat ani začínat znovu.

pejsek-vysivka

pejsek-vysivka-detail-1

pejsek-vysivka-detail-2

Od té doby nikdy neodhaduji barvy bavlnek jen tak. Monitor velmi klame a mění tvář podle světelných podmínek v místnosti. Vždy si alespoň vytisknu paletu a přiřazuji podle výtisku přiložením bavlnky, ale ani to není úplně přesné.

Děti mě utěšovaly, že to není tak hrozné (Terezce bylo 9 let) a dokonce mě přemluvily, abych to zarámovala a pověsila. Manžel mě přesvědčoval, že je to jistě umělecký záměr, prostě schválně zvláštní barevnost. Já jsem si řekla, že ho teda pověsím a až budu mít obrázků víc, některý toho pejska prostě nahradí.  Nicméně pejsek stále visí nad Terezčinou postelí a návštěvy ho obdivují jako odvážné expresionistické dílo a já se tiše stydím. Prostě měl vypadat jinak (stejně ho jednou zcela předělám a vyšiji znovu!). Každopádně jsem si dokázala, že dokážu vyšít celý obraz.

A v životním období to pro mne byl čas, kdy jsem se vzpříčila svému muži, který říkal:
„Mirečko, prosím, opusť tuto cestu! Nikam to nevede, zabírá to čas, který bys mohla věnovat jiným věcem.“
Neposlechla jsem ho. Ano, mohla bych místo toho třeba vysmejčit dům. Viděla jsem, že výsledek není úžasný. Ale chtěla jsem se to naučit, chtěla jsem k úžasnému výsledku dospět. Ochutnala jsem ten pocit klidu, kdy se člověk ponoří do svého světa. Ten pocit tvůrčího hledání a ten pocit vzrušení, když konečně dorazí k cíli a zapošije poslední křížek. V osobním rozvoji byl tento nenápadný krok zlomovým, kdy jsem neposlechla hlas okolí a šla si za svým cílem.
I když jsem zdaleka ještě netušila, kam až to dospěje.

pejsek-foto

Poučení:

  • Nepodceňuj velikost a kvalitu původního obrázku.
  • Neodhaduj barvy bavlnek jen tak od oka podle monitoru.

PEJSEK
192 x 128 křížků
16 barev – vyšito Perlovkou
na hnědé Panamě 4,5 kř/cm
výsledná velikost 40 x 27 cm
vyšito v březnu 1999

Miroslava Zudová
Tvůrce vyšívaných obrazů.

Podívejte se do Obrazárny nebo si přečtěte Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *