Malá barvičková studie

Aneb oko není blbec, oko vidí!
Dělala jsem si novou ikonku na diskusní fórum Okoun (je tam totiž i téma křížková výšivka). Ideální velikost 50 x 50 pixelů. Mám ráda věci přesně a tak jsem ji udělala přesně na míru. Počet barev jsem snížila na 16. Přeci jen je to jen ikonka, aby byla úspornější nemusí mít 16 milionů barev. Jak jsem zvyklá z vyšívání, trochu jsem doladila, tu zbytečný pixel vymazala, tu nějaký přidala a vznikl malý portrétní obrázek.

portret-psp

Co prvního napadne vyšívačku při pohledu na takovýto obrázek?
Ano! To by se dalo vyšít!
Tak jsem nelenila a obrázek do Pattern Makeru vypustila. Nastavení – původní velikost 50 x 50 křížků (žádná deformace), nehýbala jsem s ničím (světlost, kontrast atd.), mulinky DMC, počet barev 16 (čili původní) a hlavně „Advanced – Dithering method – None“ (čili úprava rozptylu, nebo chcete-li stínování, žádná). Teoreticky by měl vylézt úplně stejný obrázek. Chápu posun barev, ne vždy se najde úplně shodná bavlnka s určitou barvou, ale je tam i změna umístění některých pixelů, některé úplně chybí. Původních 16 barev zredukoval na 12, trochu si přidal kontrastu, trochu přibarvil. Např. v tmavých vlasech tmavě hnědá splynula s černou, ve stínu tváře hnědá splynula s fialovou. Zkrátka stroj mi vyplivl takovýto výstup (docela zklamání!).

portret-pm

Abych byla spravedlivá, použila jsem k testu i další můj oblíbený program Ryijy Stitch Designer (ten je zdarma, ale dělá taky pěkné obrázky). Ten si barvy taky posunul (že by v DMC opravdu nebyly takové jemné nuance barevných tónů?) a zredukoval na 11 barev a nejde to změnit. Ale upřímně – nadefinovaná paleta DMC v tomto programu není příliš věrná. Zato však neslil plochy (např. zachoval pixely ve vlasech).

portret-rs

Bohužel, nejhůře dopadl program PC Sitch, který má paletu hodně podtmavenou. Počet barev si zredukoval na 12.

portret-pcs

Z dálky se srovnání nejeví tak brutálně, ale přece si stroj nemůže dělat co chce a ničit moji představu o vyladěném jemném portrétu! Tady jasně vidíte, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž, i na výběru softwaru záleží.

portret-pspportret-pmportret-rsportret-pcs

portret-palety

A má to nějaké řešení?
To je na delší povídání. Připravila jsem pojednání, hloubkovou studii, kde vám odhalím, jak jsem se s problémem popasovala.

přečíst Hloubková barvičková studie >>

Miroslava Zudová
Tvůrce vyšívaných obrazů.

Podívejte se do Obrazárny nebo si přečtěte Můj příběh.
Komentáře
  1. Jana napsal:

    Nádherný článok 🙂 fascinuje ma, ako to funguje. Veľmi obdivujem!!!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *