František

Na čem se nejlépe ukáže vaše dovednost? Na portrétu, na lidském obličeji. Tam se projeví každý detail. Musela jsem si to přece také vyzkoušet. Na kom? Na osobě nejbližší, na manželovi. Také je zde předpoklad, že mě bude práce na portrétu milované osoby bavit, protože se mohu mazlit s každým důvěrně známým detailem tváře. Za předlohu mi posloužila prachobyčejná fotka z občanky.

frantisek-original

Tady už o kvalitě původního obrázku nelze pochybovat. Výsledek by logicky měl být zdařilejší než předchozí pokus s pejskem. Postup byl stejný, protože jsem neměla jiné prostředky – otevřít v malování a převést do 16 barev.

frantisek-nahled

Co nadělám, když nemám lepší program pro zpracování? Ostatně výsledek je o poznání lepší než u Pejska. Teď jen neudělat stejnou chybu a vybrat lepší barvy bavlnek. Tak nějakou tělovou Perlovku tady mám, modrá je dobrá, šedivá, hnědá. Tentokrát nevybírám odhadem podle monitoru, ale barevnou paletu jsem si vytiskla na papír a přikládám bavlnky k barevným čtvercům na papíře. Není to úplně ideální, ale je to o fous lepší. Pravda, fousy jsou o něco modřejší, šedá je o něco světlejší, než byl původní návrh, ale to se ztratí…

frantisek-foto

frantisek-foto-detail

Jo, můj miláček, můj manžel, největší láska mého života, polobůh. Ujal se mě po všech těch útrapách s předchozími milostnými karamboly, zničenou a rezignovanou na osobní štěstí. Nic nevadí, že je o 15 let starší. Opustila jsem kvůli němu své rodné Brno, vzdala se bytu zděděného po rodičích (ve prospěch jeho dcery) a stala se součástí jeho života v Uherském Hradišti. Vychovali jsme spolu dvě jeho děti, tři moje děti a vydrželi jsme spolu už sedm roků a vypadá to, že to tak zůstane. Dvě hrdličky, stabilní pár. Čas ukáže, co bude dál.

FRANTIŠEK
186 x 137 křížků
vyšito Perlovkou na modré panamě 4,5 kř/cm
velikost 27 x 40 cm
vyšito v březnu 1999

Miroslava Zudová
Tvůrce vyšívaných obrazů.

Podívejte se do Obrazárny nebo si přečtěte Můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *